2018 Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Çalışmaları
28 Ocak 2019

    Bakanlığımız tarafından ülkemizde 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.

     Program “Bebek Dostu Hastaneler” kavramı ile başlamış, 2002 yılından itibaren de Bebek Dostu İl kavramı geliştirilmiştir. 2006 yılına gelindiğinde ise, programdaki ilerlemelerle yeni kavramlar oluşturulması gerekliliği ortaya çıkmış ve bu bağlamda Altın, Gümüş ve Bronz Bebek Dostu İl kavramları geliştirilmiştir.

    İlimiz 2003 yılında "Bebek Dostu İl", 2008 yılında "Altın Bebek Dostu İlunvanı almıştır. İlimizde sürdürülmekte olan “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programı kapsamında 2018 yılı birinci altı ay itibariyle 342 Aile hekimliği biriminden 335’i Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi unvanı almaya hak kazanmış olup; Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi oranı % 98’dir. Bunun yanında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Nazilli Devlet Hastanesi, Söke Devlet Hastanesi, Kuşadası Devlet Hastanesi, Çine Devlet Hastanesi, Didim Devlet Hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi ve Germencik Ek Hizmet Binası, Aydın Devlet Hastanesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Özel Ege Liva Hastanesi, Özel Medinova Hastanesi, Özel Kuşadası Hastanesi, Özel Söke Egemed Hastanesi ve Nazilli Özel Referans Hastanesi Bebek Dostu Hastane unvanı almaya hak kazanmış olup, Bebek Dostu Hastane Oranı % 93,3’tür. Ayrıca  “Bebek Dostu Eczane”  projesi kapsamında İlimizde 1 adet “Bebek Dostu Eczane” olup; Bebek Dostu çalışmalarını destekleyen işletme ve kurumlarımız da mevcuttur. Amacımız; geleceğimiz olan çocuklarımızın, kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak, sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmaktır.


üüüü.jpg