GARD İl Kurul Toplantısı
28 Ocak 2019

Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı Aydın İl Kurulu toplantısı 19/12/2017 tarihinde Müdürlüğümüz Halk Sağlığı binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Kurul toplantısı, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mete ERKİ başkanlığında, Müdürlüğümüz, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Efeler Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

Kurul Başkanı tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından ADÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet POLATLI tarafındanKronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel İşbirliği-GARD(Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases)’ın önemi, hedefi, amaçları konusunda ve kronik solunum hastalıkları içerisinde en sık görülen hastalıklar olan astım ve KOAH için risk faktörleri (Kişisel faktörler: genetik, cinsiyet, obezite gibi. Çevresel faktörler: allerjenler, enfeksiyonlar, tütün ve tütün mamülleri,iç ve dış ortam hava kirliliği gibi.), tanı ve tedavileri ile hastalıkların kontrolünü sağlama ve kontrolün sürdürülmesi konularında kurul üyelerine bilgilendirme yapılmıştır. Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı eylem planı aktivitelerinin İlimizde başarıyla yürütülmesinde kurumlar arası işbirliğinin önemi vurgulanmıştır. Müdürlüğümüzün Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı eylem planı dahilinde yapmış olduğu çalışmalar ve bir önceki kurul toplantısında alınan ve uygulanan kararlar kurul üyeleri ile paylaşılmıştır. Kurum temsilcilerinin katkı ve önerilerinden sonra yeni kurul kararları alınarak toplantı sona ermiştir.

  • IMG_3662.JPG
  • IMG_3664.JPG
  • kapak.JPG