Aydın'da, "Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" Hayata Geçiriliyor
07 Mart 2022

Kadınlarımızın sağlığını korumak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla; Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un eşi Sayın Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde başlatılan, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen "Aydın Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi"  Aydın Valisi Sayın  Hüseyin Aksoy ve eşi Sayın Hülya Aksoy’un katılımlarıyla tanıtım toplantısı düzenlendi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı da İl Sağlık Müdürümüz Dr. Osman AÇIKGÖZ’ün yaptığı açıklamada "Pandemi dolayısıyla yaklaşık iki yıldır büyük bir heyecanla paylaşmayı arzu ettiğimiz ve sayın valimizin talimatları Sayın Hülya AKSOY hanımefendinin koordinasyonunda il sağlık müdürlüğümüzce yürütülecek olan aydın Valiliği kadın sağlığı eğitim projemizi sizleri tanımaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz”. edi.

İl Sağlık Müdürümüz konuyla ilgili olarak” Elbette kalkınmış ve sağlıklı bir toplumun en temel yapı taşı ve bileşeni kadın ve kadın sağlığı eğitim projesi bu açıdan bakıldığında da bir toplum sağlığı projesidir. Sağlık; ruhen ve bedenen tam iyilik hali olmasını tanımlamaktadır ve bugün gündemimizde hayata ve kadına dair sağlıkla ilgili konuştuğumuz her ne varsa şiddetten kronik hastalıklara kanserden obeziteye organ bağışından her türlü bağımlılık ile mücadeleye Üreme sağlığından doğum sonrası depresyona kadar hemen her başlık bu projede yer bulmuş ve çalışma kapsamına alınmıştır. Bu eğitimlerle de koruyucu ve önleyici modeller geliştirilmiştir bir hastalığı tedavi etmenin onu önlemeye çalışmaktan çok daha zor ve yıpratıcı olabileceği aynı zamanda çok daha pahalı olduğu aşikardır.İşte bu nedenlerle yıllar içerisinde çok değerli katkı ve birikimlerle derlenmiş ve özetlenmiş bu muhteşem eğitim projesi için öncelikli bir hekim, bir baba ve bir eş olarak sayın valimize, projeyi koordine eden Sayın Hülya Aksoy hanımefendiye şükranlarımı arz ediyor ve bunun bir parçası olmaktan tüm ekibim adına gurur duyuyorum.
Projenin yürütülmesinde başta Sayın Kaymakamlarımız olmak üzere İlçe Sağlık Müdürlerimiz  ve sağlık profesyonellerine özveri ve emekleri için çok teşekkür ediyor, eğitim sürecinin tüm kadınlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ise proje ile 15-69 yaş grubundaki 411.522 kadınımıza ulaşmayı hedeflediklerini ifade ederek; “Aydın nüfusunun yaklaşık %50’si kadınlardan oluşuyor. Kadınlarımızın daha duyarlı olmalarını sağlamak ve karşılaştıkları sorunlar karşısında bilinçlendirmeyi hedefledik. Özellikle Türkiye geneli baktığımızda kadınların karşı karşıya kaldığı kanser türlerinden en önemli kanser türü meme kanseridir. Erkeklerin ise akciğer kanseridir. Meme kanserinde de kendi kendini muayene edebilme ve belirli bir bilinç düzeyine ulaşabilme erken teşhis de çok önemli bir katkı sunuyor. Toplumsal duyarlılığın son yıllarda daha üst noktalara ulaştığı, kadına yönelik şiddet konusunu da bu proje kapsamı içerisinde kadınlarımızla paylaşıyoruz. Şiddetin türlerinin neler olduğu ve şiddete maruz kaldıklarında nerelere başvurmaları gerektiği konusunda ayrıca bilgilendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Aydın Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" Koordinatörü Sayın Hülya AKSOY; “Muğla’da görev yaptığımız 2002 yılından buyana Kadın Sağlığı projesini gittiğimiz bütün illerde uyguladık ve çok olumlu sonuçlar elde ederek, çok fazla kadına ulaştık. Projenin amacı; kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek, bilgilendirmek, farkındalık oluşturmak. Eğer bir kadına dahi dokunabiliyorsak ne mutlu bize. Projenin amacına ulaştığını düşünüyorum. Bundan önceki toplantılarda olduğu gibi bundan sonraki süreçte yapacağımız toplantılarda kadınlarla birlikte olmak beni mutlu edecektir. Çok onur duyduğum bir proje içinde yer alıyorum. Hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyorum. Umarım Aydın’da da hedeflerimize ulaşabiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm.Dr. Gülnur SARUHAN, salonda bulanan kadınlara kanserle ve kadın sağlığı ile ilgili eğitim sunumu ve video gösterimi yaparak, sorulan soruları cevaplandırdı.

Proje ile İlimizdeki 15-69 yaş arası toplam 411.522 kadına,  meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum ve anne sütü, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin önemi, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, kadına yönelik şiddet, sigara, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının zararları konularında eğitim verilerek,  farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

  • DSC_1095.JPG
  • DSC_1103.JPG
  • DSC_1127.JPG
  • DSC_1166.JPG
  • DSC_1167.jpeg
  • DSC_1171.jpeg
  • DSC_1212.JPG