Aydın’da Turkovac Aşısı Yapılmaya Başlandı
11 Şubat 2022

Yerli inaktif Covid-19 aşımız TURKOVAC, 7 Şubat 2022 tarihinden itibaren Aydın İlimizde uygulanmaya başlanmıştır. Şuan için sadece Aydın Devlet Hastanesi’nde uygulanan TURKOVAC aşısına, halkımızın gösterdiği ilgi memnuniyetle karşılanmıştır. İlimizde an itibariyle toplam 277 doz TURKOVAC aşısı uygulanmıştır. İlk üç gün uygulanan 225 doz TURKOVAC aşısı değerlendirildiğinde; hiç aşı olmamış 28 vatandaşımızın yerli aşımızı beklediği ve ilk doz olarak TURKOVAC aşısını tercih ettiği görülmektedir.

TURKOVAC aşısı hiç aşı olmamış kişilere uygulanabildiği gibi önceki dozları Sinovac ya da Biontech olan vatandaşlarımıza da hatırlatma dozu olarak uygulanabilmektedir. Bu kapsamda 1 vatandaşımıza 2. Doz, 113 vatandaşımıza 3. Doz, 69 vatandaşımıza 4. Doz, 14 vatandaşımıza da 5. Doz olarak TURKOVAC aşısı uygulanmıştır.

Yerli ve milli aşımız olan TURKOVAC Aydın’da daha birkaç gündür uygulanmasına rağmen halkın ilgisi olduğu görülmektedir. Geçen haftalarla kıyaslandığında inaktif aşı tercih edenlerin büyük bir kısmının Sinovac ( Çin Aşısı) yerine yerli aşımız olan TURKOVAC’a doğru tercihlerinin değiştiği görülmektedir.

Hatta Biontech yaptıran kişilerde de hatırlatma dozu olarak TURKOVAC tercih edilmeye başladığını söylemek mümkündür.

Halkımızın Yerli aşımız TURKOVAC’a duyduğu güven ve gösterdiği ilgi için teşekkür ederiz.

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg