Aşılama ile ilgili Basın Açıklaması
31 Aralık 2020

             Aşılama, her yıl milyonlarca hayat kurtaran küresel bir sağlık başarı öyküsüdür. Aşılama ile difteri, tetanoz, boğmaca, grip ve kızamık gibi hastalıklardan her yıl 2-3 milyon ölüm engellenmektedir. Aşılar, bulaşıcı hastalık salgınlarının önlenmesi ve kontrol edilmesi için de kritik öneme sahiptir.

            Bu gün itibari ile, dünya üzerinde 80 milyondan fazla kişinin hastalandığı ve 1.777.128 kişinin öldüğü COVID-19 pandemisinden çıkış yolumuzda aşılar en önemli mücadele aracımızdır.

            Ülkemizde de güvenli ve etkili COVID-19 aşılarının temini ile ilgili süreçler tamamlanmak üzeredir. Çok yakın bir dönemde vatandaşlarımıza uygulanmaya başlayacaktır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu ölçekte bir erişkin aşılaması çalışmasının örneği bulunmamaktadır. Bu nedenle, risk gruplarını hakkaniyetle önceliklendiren ve en hızlı şekilde aşıların yapılmasını sağlayacak şekilde sürecin çok iyi planlanması gerekmektedir.

            Bu nedenle, Aydın ilinde bu sürecin yürütülmesi ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri 29.12.2020 tarihinde bir araya gelmişlerdir. COVID-19 aşılamasının ilimizdeki planlaması ile ilgili yapılması gerekenler, olası sorunlar ile ilgili alınması gereken önlemler ve farklı kurum ve kuruluşların sürece katkı vermek ile ilgili olanakları değerlendirilmiştir.

            İlimizde bu süreç, bilimsel ve etik ilkeler doğrultusunda, işbirliği ve eşgüdümle   yürütülecektir. Halkımızın sağlığı ve etkili ve güvenli bir COVID-19 aşısının onlara en kısa zamanda ulaştırılması en önemli önceliğimizdir.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

 

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü

Aydın Büyükşehir Belediyesi

Aydın Efeler Belediyesi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi

Aydın Diş Hekimleri Odası

Aydın Eczacı Odası

Aydın Tabip Odası

Aydın Veteriner Hekimleri Odası

Aydın Aile Hekimleri Derneği

  • IMG_6081.JPG
  • IMG_6084.JPG