Aydın Devlet Hastanemizde İlk Defa ERCP işlemi uygulandı ​
26 Şubat 2020

Aydın Devlet Hastanesinde safra yolu hastalıklarının tanı ve tedavisinde endoskopik bir uygulama olan ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjio-Pankreatografi) işlemi uygulanmaya başladı.
Aydın Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği gerek poliklinik, gerek Endoskopi(üst ve alt sindirim sistemi) işlemleri ile acil ve elektif olarak oldukça aktif hizmet vermektedir. 
Hastanemiz Gastroentereloji Uzmanları Uzm. Dr. Ayla YILDIZ, Uzm.Dr. İsmail TAŞKIRAN ve Hemşire Türkan AKYILDIZ’dan oluşan ekip tarafından 70 yaşındaki D. A. İsimli safra yollarında taş ve çamur nedeniyle sarılık oluşan hastamıza 09/01/2020 tarihinde ilk ERCP(sfinkteretomi+safra yollarına stent yerleştirilmesi) işlemi başarıyla  gerçekleştirildi. 
İl Sağlık Müdürlüğümüzün desteği ile Hastanemize yeni alınan ERCP cihazı sayesinde, safra yolu ve ince bağırsak başlangıç kısmındaki hastalıklarda(taş, tümör, daralma  v.s.) ameliyat riskinin yüksek olduğu veya operasyona uygun olmayan  hastalarımızı ameliyatsız tedavi etme olanağı elde edilecektir. Tanı koyma imkânlarını da artıran ERCP uygulaması ile il dışı sevkler azalacak, vatandaşlarımızın hizmet almak üzere başka illere gitmesine gerek kalmadan tanı ve tedavi imkânı elde edilecektir. 
 İlimizdeki Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bir ilk olan ERCP Ünitesinin en önemli bileşenlerinden olan duedenoskop(yan görüşlü endoskop) Aydın Devlet Hastanesi tıbbi cihaz envanterine katılarak kullanılmaya başlamıştır. 

  • 1.jpeg
  • 4-horz.jpg
  • IMG_4708.JPG