Genel Müdür Yardımcımız Sayın Dr.Hüseyin İlter’in Aydın Ziyareti
26 Şubat 2020

    Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Mavi Bayrak uluslararası alanda ilk kez Fransa’da 1985 yılında, Avrupa Birliği’nde 1987 yılında, ülkemizde de 1993 yılında ve Avrupa kıtası dışındaki ülkelerde 2001 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır.

    Aydın’da 110  km’lik sahilde 74  noktadan 15 günde bir deniz suyu numunesi alınarak analizleri yapılmaktadır.

   Mavi Bayrak sayılarının artırılması amacı ile 25.07.2019 tarihinde ; Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcımız Sayın Dr. Hüseyin İLTER başkanlığında Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Daire Başkanımız Tuncay ÖZER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Daire Başkanı Ahmet Varır, İl Sağlık Müdür Vekilimiz Dr. Mete ERKİ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha AL,Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr Aslı CANDAL, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr Ebru KURT, Şube Müdürü Ahmet TEPE , Aydın Büyükşehir Belediyesi temsilcisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi,Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, ile TÜRÇEV yetkilileri  katılmıştır.

  Gerçekleştirilen toplantıda; Mavi Bayrak alma potansiyeline sahip noktalar tekrar gözden geçirilerek numune sonuçları itibari ile iyi kalitede olup Mavi Bayrak sahibi olmayan noktaların üzerinde durulması ve bu noktaların Mavi Bayrak almasının sağlanması, fiziki şartları (kanalizasyon, su, altyapı) yeterli olmayan noktaların ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından ele alınarak düzenlenmesi, Belediye Başkanlıkları ve Otellerin Mavi Bayrak alması yönünde teşvik edilmesi konuları görüşülmüştür.

  • IMG_8246.JPG
  • IMG_8251.JPG
  • IMG_8252.JPG
  • IMG_8219.JPG